uetd-social-media-038

Nafize Şener

Mavi mavi masmavi

The Netherlands is  masmavi, bir gördüm ŞOK OLDUM bu Hollanda kimlerin y(g)ari?

Hollanda mavi (VVD) ve açık mavi (PVV) rengini aldı. Fotoğrafı çekilince kanıtlandı. PVDA ise koalisyon için durmadan, önce PVV ile göruşülsün diye tutturuyor.  Ne umuyor acaba?

Jan Marijnissen (SP): ‘ PVV’nin liste başını çeken hakkında,  ‘Kuzu kıyafetindeki kurt’’, diye adlandırırken,  diğerleri PVV’nin arkasında cok kişi var diye onunla  ciddi ciddi masaya oturuyor.  Zamanında Hitler’in peşinden de çok insan yürüdü, aralarında aklı selim zannedilen takım elbiseli insanlar’da vardı. Almanlar sonradan,  ‘’Biz bilmiyorduk böyle olacağını’’ demişlerdi.

Bir başka ses  ise  PVV’ ye bir şans verilsin, ispat etsin yapamayacağını diyor. Şimdi başa çıkartırılmaz ise kitlesi ilerde daha çok büyürmüş.

Hadi bir göstersin derken, yolunu açmış olmayalım?. Bu esnada parti programında her durumda kimlik sorulmasını isteyen, yabancı kökenli gençler hakkında TV’de, radyoda, gazetede ileri geri anti-sosyal söylemlerde bulunanin görüşleri diğer gençlerimizin kendilerine bakış açısını ters yönde etkilemiyecek mi? Büyüme çağında olanlara nasıl bir  damga vuracak? Şans verelim diye  tutup başımızın üstüne mi koyalım, göz göre göre din ayrımı yapan bir insanı? Kurt olan kuzunun oyununa mı gelelim? Sonradan da, ‘Bu kadar ileri gideceğini bilmiyorduk  eyvah’ mı diyelim.

Tum küçük partiler PVDA’ ya oy kullansaydı, PVDA kazanırdı diye bir düşünce var  bazı insanlarda.

Yeni partilerin tüm oyları (50 bin) PvDA’ya gitseydi bile gene yarış  bire bir olurdu. Üstelik sağda olan Rita Verdonk’un oy kitlesi de 50 bindi ve dengeyi saglardı. Yine görüntü aşağı yukarı aynı olacaktı.  Yani PVDA’ nin  bir veya iki oy kazanması ile şimdiki manzara değişmeyecekti. PVDA kazansaydı ,  ilk olarak o da  PVV ile konuşacaktı. Sebep olarak ta 15 sandalye kazandıkları öne sürülerek, demokrasi bu denilecekti.  İstediğiniz kadar stratejik oy kullanın manzara bu olacaktı!

Hollanda’ da  12 milyon seçmen var ise, oyların, kaba hesap, 2 milyon’u VVD ‘ye, ondan biraz azı ise  PVDA’ya gitmiş. CDA 1.3 milyon , PVV  ise 1.5 milyon oy almış. D’66 ve Groen Links  beraber 1,3.  SP’ye ise 1 milyon’dan biraz az gitmiş. Diğerlerinin  tamamına yarım milyon,  Rita Verdonk ise 50 bin ve yeni  partilerin hepsi beraber 50 bin oy almis.

17 milyon kişi var ise, 9.5 milyon civarı insan oy kullanmış. Bu seçme hakkı olanların %75’idir.  Geri kalan 2,5 milyon  hakkını kullanmamış.  Kalan 4 milyon insan ise henüz  degişik sebeplerden dolayı seçme hakkı yok.

Şu anda koalisyon imkanları görüşülüyor ve  seçenekler şunlar:

VVD, PVV, CDA birlikte,

VVD, PVDA, groen links, D’66,  veya

VVD, PVDA, CDA ile.

Söylentilere göre bu koalisyon uzun sürmeyecek ve gene erken seçim olacağı tahmin ediliyor.

Her şeye rağmen durumu bir de pozitif olarak değerlendirmek istersek,  bu her zaman mümkündür.   1,5 milyon PVV’ ye oyunu verdiyse,  10 milyon insan PVV’ yi  tercih etmemiş. Gelecek seçimlerde diğer potansiyellerle beraber  ulaşılması gereken , işlenilmesi gereken kitle de budur.

Bir aksiyona karşı tepki  vermek yerine, biraz  ileri gidip, aksiyon için insiyatif alalım.  Futbol terimiyle, savunmadan cikip, atak futbol oynayalım.

Her zamanki gibi düşünürsek, her zamanki gibi sonuç alırız. Yeni düşüncelere bir şans verelim. Başkalarından ziyade, kendimizi dinleyelim,  sağlıklı düşünebileceğimize inanalım.

Önümüzdeki dönem Hollanda’nın resmini yeniden çizeceğiz. Ayrımcılık yapan lider konumundakilere bırakmayız meydanı.

Sadece seçim esnasında değil ve sadece politikacılardan veya hükümetten medet umma yerine, sorumluluğu hep beraber ve şimdiden alacağız.

Politika biziz, Hollanda biziz!